Aktivnost je održana u obliku kratke i sažete prezentacije pod nazivom „Što je otpad od hrane“, čija je svrha bila upoznati učenike s problemom bacanja hrane. Na ovaj način učenici su potaknuti da uče o važnosti očuvanja dugoročnog zdravlja našeg planeta i utjecaju bacanja hrane na naš svakodnevni život. Posljedice bacanja hrane koja u konačnici završi na odlagalištu daleko su veće nego što se na prvi pogled čini. Takvo postupanje negativno utječe na proračun, ali dugoročno i izrazito negativno utječe na okoliš. Poučavanje učenika kako racionalizirati količine hrane koju koriste (primjerice, kreativnost u kuhinji) i izazivanje naizgled malih promjena može utjecati na njihov vlastiti proračun i promjene u okolini.
Nakon izlaganja Borne Buljana sa UNIZD-a učenici su naučili: Što je bacanje hrane i zašto nije dobro; Koji su resursi potrebni u procesu proizvodnje hrane; Tri načina za smanjenje bacanja hrane (dijeljenje, kompostiranje i spremanje “za kasnije”).
Budući da je cilj aktivnosti bio nešto naučiti, ali i zabaviti, prezentacija je zaključena opuštajućom aktivnošću crtanja loga imaginarnog superheroja čiji je glavni cilj spriječiti bacanje hrane.
Navedena prezentacija i druženje s osnovnoškolcima poslužilo je kao uvodni dio aktivnosti koja će kulminirati 29. rujna održavanjem još jedne aktivnosti u Osnovnoj školi Šime Budinića u Zadru. Naime, navedenog datuma obilježava se Međunarodni dan svjesnosti o gubitku i bacanju hrane, a učenici će uz vodstvo djelatnika školske kuhinje sudjelovati u pripremi obroka od namirnica koje često završe na otpadu. Također, organizirat će se i vaganje namirnica koje ostanu na tanjurima, a na taj način će se podići i razina svijesti o bacanju hrane.
Kemija zelene energije iz prirode – biljke
Pod vodstvom doc. dr. sc. Ivane Carev učenici su zaronili u čarobni svijet kemije zelenih energija. Istraživali su kako biljke mogu postati ključni saveznici u