U dubrovačkoj Gimnaziji održano je predavanje Josipa Mikuša pod nazivom “Autohtone i strane vrste – je li moguć suživot?”
Istaknuta je važnost i cilj plave strategije rasta i Europskog zelenog plana na temelju kojih je osmišljena ovogodišnja Europska noć istraživača.
Predavanje je započelo definiranjem domaćih i stranih vrsta te njihovom ulogom u raznolikim ekosustavima s naglaskom na mora i oceane. Nakon kratke rasprave sa studentima o načinima uvođenja vrsta u ekosustave stranih područja, elaborirana je problematiku invazivnih vrsta na primjerima plavog raka Callinectes sapidus i kopepoda Pseudodiaptomus marinus. Naglašeno je da su sva stečena znanja o ponašanju zavičajnih i stranih vrsta, kao i njihovoj prilagodbi na uvjete u ekosustavima, rezultat pomno osmišljenih i često dugotrajnih istraživačkih projekata, te su učenici upoznati s načinom rada u ekološkim istraživanjima tijekom kojih se otkriva pojava i uvođenje novih vrsta.
Učenici su pažljivo, sa zanimanjem pratili izlaganje i aktivno sudjelovali u raspravi.

Plavi život i mreže prirode i čovjeka
Kroz modele hranidbenih i komunikacijskih mreža u morskom ekosustavu, sudionici su istraživali održivi protok energije i utjecaj invazivnih vrsta. Izrađivali smo “eco-cloud” i uz glazbene