U šibenskoj gimnaziji Antuna Vrančića održano je izlaganje o osnovnim taksonomskim, biološkim i ekološkim karakteristikama zooplanktona organiziran je uz praktičan rad studenata. Poseba naglasak je stavljen na trepljače i kopepode, koji kvantitativno najviše predstavljaju komponente mikro- i mezozooplanktona. Važnost angažiranja šire društvene zajednice, osobito mladih, u zaštiti i održavanje zdravlja mora i oceana kroz Citizen Science aktivnosti i dobrobiti koje takve aktivnosti donose posebno su naglašeni. Važnost i uloga zooplanktona u ekologiji morskih ekosustava, kao i štetni učinci zooplanktona kojih je u posljednje vrijeme sve više zbog klimatskih promjena, također su obrađeni. Sve obrađene teme popraćene su odgovarajućim crtežima, fotografijama i dijagramima kako bi učenici lakše pratili i razumjeli prezentirani sadržaj. Dobili su i tiskane materijale sa slajdovima kako bi zabilježili svoja zapažanja i komentare tijekom predavanja.
Učenici su se upoznali i s alatima koji se koriste za sakupljanje zooplanktona (mreže za plankton, Niskin boca, uzorkivač Jadrana, pumpe) i mikroskopska priprema materijala, nakon čega
su samostalno odredili funkcionalne skupine zooplanktona.
Predavanje je održala dr. sc. Natalia Bojanić sa splitskog IOR-a. U aktivnostima su sudjelovali učenici 3.d, 3.e, 1.e, 4.d, 4.e s nastavnicama.
Projekt “Reconnect science with the blue society financirala je Europska unija u okviru HORIZON MSCA Researchers’ Night poziva. Broj ugovora 101061595. Iznesena mišljenja i stavovi odražavaju isključivo stav autora i ne moraju se podudarati sa stavovima Europske unije ili Europske izvršne agencije za istraživanje (REA). Ni Europska unija ni tijelo koje dodjeljuje bespovratna sredstva ne mogu se smatrati odgovornima za njih.